DKW Auto Union Forum

- Ogólnopolskie Forum Motocykli DKW Auto Union -


  • Index
  •  » Na luzie
  •  » Inscenizacje historyczne za/przeciw? wydzielone z "Jesienne manewry"

#31 2014-11-09 12:55:49

dkw_sb350

DKW-spec

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 1393
Punktów :   
Pojazd: DKW SB 350
Wiek: 50
Zawód: konstruktor

Re: Inscenizacje historyczne za/przeciw? wydzielone z "Jesienne manewry"

Są to sceny z kręcenia filmu "Walkiria" (o spartolonym zamachu). Użyto je mniej więcej od 1h 30 min filmu.

Offline

 

#32 2014-11-10 13:05:47

vanataoo

DKW-spec

40760043
Skąd: Warka
Zarejestrowany: 2010-07-04
Posty: 974
Punktów :   
Pojazd: DKW NZ 250-350 '38-'45 i inne
Wiek: 47
Zawód: sadownik
Tel. Kom.: 604 985 726

Re: Inscenizacje historyczne za/przeciw? wydzielone z "Jesienne manewry"

dkw_sb350 napisał:

Wypowiem się jako rekonstruktor, który też czasem odgrywa tego "złego" (armia rosyjska z okresu powstania styczniowego).
Podstawą rekonstruowania jest występowanie obu stron konfliktu i ktoś zawsze musi odtwarzać tych "złych". W polskich warunkach najczęściej są to nasi wrogowie z historii, których jako najeźdzców (i często zbrodniarzy) należy oceniać negatywnie. Tym bardziej, że np. rany drugowojenne są jeszcze nie zabliźnione.
W związku z czym pokazywanie się mundurze "złego" należy ograniczyć jedynie do terenu i czasu rekonstrukcji, gdzie władze i ludność jest świadoma tej imprezy. Czasami taki teren jest dość obszerny, ale paradowanie poza nim np. "pójdziemy sobie w tych mundurkach wieczorkiem do knajpki" jest wielce niestosowne i obraźliwe.
Rozumiem, że czasem występują problemy transportowe czyli nie mamy już miejsca na cywilne ciuchy, ale wtedy podróżujemy w niekompletnym umundurowaniu lub bez specjalnego afiszowania się.
Każdy rekonstruktor "złego" powinien to wiedzieć.
Znam historię, gdy "rekostruktorzy złych" wybrali się na wycieczkę motocyklem z koszem w pełnym umundurowaniu na zakupy do sąsiedniej wioski (poza teren rekonstrukcji). Ich widok przyprawił o zawał starszą panią, która przeszła przez obóz koncentracyjny. Myślę, że to daje do myślenia.

Proszę mój tekst przeczytać dokładnie, bez zbędnych emocji.

Mądrze prawisz

Po mojego dziadka  /przedwojenny działacz chłopski ,żołnierz września / przyjechali 5 motocyklami  w kwietniu  40r
Potem  Szucha ,Pawiak ,Palmiry -  17 IX 1940 r
Zawsze  mi się nóż w kieszeni otwiera jak widzę  "niemca" w mundurze tam gdzie go widzieć nie powinienem .

Offline

 

#33 2014-11-10 20:22:05

dkw_sb350

DKW-spec

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 1393
Punktów :   
Pojazd: DKW SB 350
Wiek: 50
Zawód: konstruktor

Re: Inscenizacje historyczne za/przeciw? wydzielone z "Jesienne manewry"

Mam podobne odczucia w stosunku do paru formacji.
Co do zasadności rekonstrukcji, to dobrze wykonana jest świetną formą przekazania wiedzy historycznej. Tym bardziej w obecnych czasach, gdy młodzież stroni od książek a media zalewają umysły gniotami i informacjami skrzywiającymi historię.
Rekonstruujemy wojnę, ale książki i filmy historyczne też zawierają sceny przemocy. Pytanie: czy tych książek i filmów nie powinno być ?
Zatem rekonstrukcja musi być przemyślana, wyważona i dostosowana do widzów. Dzieci też to oglądają, więc scenariusz musi to uwzględniać. Niejednokrotnie widziałem efekty "ożywionych obrazów" i były one pozytywne. Źle wykonane rekonstrukcje mogą przynieść odwrotny efekt i niesmak, a na pewno będą pożywką dla tych "postępowych".
Jeszcze napiszę o byciu "złym".
Sam przeżywałem trudne chwile, gdy decydowałem się odgrywać carskiego żołnierza walczącego z powstańcami. Tym bardziej, że w rodzinie byli i partyzanci, i powstańcy. Jednak 150 rocznica powstania przeważyła. Chcieliśmy pokazać z kim musieli walczyć powstańcy. Że "carscy" nie byli to jacyś przebierańcy, tylko regularna, dobrze uzbrojona armia. Do czasu utworzenia naszej grupy w rolę Rosjan 1863 wcielano "napoleonkę", 1-wojennych lub inne stylizowane postacie (pokemony). Czy chcielibyście oglądać film "Szwadron" z takimi Rosjanami ? Chyba nie.
Cieszyło nas, gdy zalegaliśmy trupem przed powstańcami lub brali nas w niewolę. Były też bitwy, w których musieliśmy wygrać, ale wtedy widziałem emocje, szczególnie wśród młodych, zagrzewające powstańców (rekonstruktorów) do ataków. Najbardziej wzruszył mnie głośny krzyk małego 5-latka, gdy zdobyliśmy powstańczy sztandar i wznosiliśmy okrzyki "pobieda". Mały krzyczał "cicho byćcie !". Dla tej chwili wartało być "złym".

Offline

 

#34 2014-11-11 11:33:19

zdychawka

DKW-spec

4791174
Skąd: Pabianice
Zarejestrowany: 2010-03-11
Posty: 826
Punktów :   
Pojazd: DKW NZ 350/43, RT3
Zawód: niewdzięczny
Tel. Kom.: w szufladzie

Re: Inscenizacje historyczne za/przeciw? wydzielone z "Jesienne manewry"

Piszesz o grze aktorskiej, zgadzam się z Twoim stanowiskiem do ostatniej litery. Warte uważam jest jednak podkreślenie, że inną rzeczą jest inscenizowanie pewnych scen historycznych, działania mające wartość edukacyjną a czymś innym jest wewnętrzna fascynacja i podniecanie się zbrodniczą symboliką hitlerowską, wojskowością III Rzeszy, które przecież niezaprzeczalnie towarzyszą rekonstruktorom i to niejednokrotnie. Ten aspekt jedynie poddaję pod wątpliwość i uważam za upiorny, tym bardziej, że jesteśmy Polakami. Tak nawiasem, wszystkiego naj z okazji Święta Niepodległości!

Offline

 

#35 2014-11-11 15:26:01

dkw_sb350

DKW-spec

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 1393
Punktów :   
Pojazd: DKW SB 350
Wiek: 50
Zawód: konstruktor

Re: Inscenizacje historyczne za/przeciw? wydzielone z "Jesienne manewry"

Rozumiem fascynację niemiecką techniką, ale nie we wszystkich jej aspektach. Szczególnie tych zbrodniczych.
Mam "rzut kamieniem" do "Riese". Nie raz oglądałem te podziemia i za każdym razem przychodzi mi tylko jeden wniosek "to było chore".
Gra aktorska i strój powinny wiernie oddawać wybraną postać, ale podniecanie się wrogą symboliką itp. też jest chore. Jeśli polski rekonstruktor przekroczy tę granicę, to powinien się nad sobą mocno zastanowić.

Offline

 
  • Index
  •  » Na luzie
  •  » Inscenizacje historyczne za/przeciw? wydzielone z "Jesienne manewry"
Patron medialny Forum Motocykli DKW Auto Union



Partner Forum Motocykli DKW Auto Union





Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://www.worldhotels-in.com